sobota, 21 czerwca 2014

1865 "Victoria" nr 25 - strój kąpielowy

Trochę na przekór pogodzie, trochę w ramach dalszego planowania wyjazdu nad morze - kolejna ilustracja kostiumu kąpielowego :-) Morze ktoś z was poczuje zew przeznaczenia lub chęć posiadania takowego? :-P

1865 Victoria nr 25 (Niemcy)1865 Victoria nr 25 (Niemcy)
Kostium kąpielowy w ciemnym kolorze, zapewne czerwony lub granatowy z białymi dodatkami :-P
Luźna bluza wiązana w talii paskiem zdobionym rozetą. Wycięcie małe, okrągłe, wykończone jasną pliską i falbanką. ramiona naszyte szeroką jasną plisą i ozdobione ciemnymi guzikami. Zapewne jedno kryje prawdziwe zapięcie, żeby dało radę założyć ubiór przez głowę. Rękawki małe, zapewne kimonowe, krojone razem z przodem i tyłem, tak jak dekolt zdobione jasną pliską i falbanką. Dół bluzy może być albo jej przedłużeniem albo oddzielną spódniczką. Ozdobiony dołem i bokiem jasną szeroką plisą przeszytą ciemną nicią i dodatkowo wzdłuż boku naszyte ciemne guziczki.
Majtki kąpielowe dość wąskie jak na owe czasy :-P sięgające nad kostkę. Tak jak już wspominałam, krojono je niemal tak samo jak pantalony bieliźniane, z tą różnicą, że te nad morze były dłuższe i zszyte w kroku. Dołu nogawek ozdobione jasną plisą, która tworzy także po zewnętrznej stronie nogawki około 15-centymetrowe zapięcie z naszytymi guzikami. Dodatkowo dół i zapięcie mają małą falbankę.
Czepek z tej samej tkaniny co kostium, oblamowany jasnym materiałem, tworzy na przodzie mały ząb zachodzący lekko na czoło.
Płytkie obuwie kąpielowe.


 Chyba muszę sfotografować oryginalny opis po niemiecku, gotykiem i tu go wrzucić - może ktoś zna, pomęczy się i powie ile jest błędów w moim opisie tylko z obrazka :-P1 komentarz:

  1. Znalazłam tego bloga szukając informacji o takich strojach. W ubiegłe wakacje odwiedziłam Victoria & Albert Museum w Londynie, gdzie można przymierzyć gorset i halkę. Później zafascynowana tym tematem zaczęłam szukać informacji. Bardzo się cieszę, że prowadzisz tego bloga. Jest to nisza w polskiej blogosferze. Zastanawiam się tylko czy byłaby możliwość przymierzenia Twoich strojów, które szyjesz. Bardzo proszę o kontakt na emaila ania.kaniewska1@wp.pl
    Pozdrawiam i życzę sukcesów,
    Ania

    OdpowiedzUsuń